ورق پلی کربنات در صنایع مختلف

شاید بخواهید با موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف بیش تر آشنا شوید. این نمونه از ورق ها نوعی ترموپلاستیک پلیمری هستند که در انواع مختلفی تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. در بازار نمونه های متفاوتی از این ورق ها تولید شده و در موارد مختلفی به کار گرفته می شوند. این ورق ها در برابر ضربه و رطوبت بسیار مقاوم هستند و قابلیت شکل پذیری با گرما را دارند.

معرفی انواع ورق پلی کربنات

موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف بسیار زیاد است و فقط به یک یا چند مورد خاص محدود نمی شود. در ساختمان سازی از این ورق ها برای ساخت سقف ها، جداسازی فضا ها، ساخت گلخانه، دیوار های عایق صوتی و … استفاده می کنند. در حالت کلی این ورق ها را در انواع مختلفی مانند ورق های پلی کربنات شفاف، موجدار، چند جداره، لانه زنبوری، آنتی استاتیک و … تولید می کنند.

ورق پلی کربنات شفاف

این محصول به شفافیت شیشه بوده و مقاومت آن شبیه پلاستیک ها است. این نمونه از ورق ها وزن بسیار کمی داشته و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا برای ساخت نورگیر ها، ساخت سالن های اجتماعات، سقف ها و … از این محصولات استفاده می کنند.

ورق پلی کربنات چند جداره

ورق پلی کربنات چند جداره در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند و استحکام بالایی دارند. این محصولات نسبت به شیشه وزن بسیار کم تری دارند و از آن جایی که عایق حرارتی هستند، اتلاف انرژی را بسیار کم می کنند. این محصولات شعله ور نمی شوند و در برابر آتش سوزی ذوب می شوند.

ورق پلی کربنات موجدار

ورق پلی کربنات موجدار از این محصولات که استحکام زیادی دارند، در ساخت آلاچیق ها مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های مات، شفاف و رنگی این محصولات را در ضخامت های مختلفی تولید کرده و به بازار می فرستند.

ورق پلی کربنات سینوسی

این محصولات را به عنوان نوعی از ورق های موجدار می شناسند. این نوع ورق ها با ساختار موج دار بسیار مستحکم بوده و از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این محصولات حرارت حاصل از نور خورشید را جذب نمی کنند و بیش تر برای ساخت سقف ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها را در نمونه های یک جداره و چند جداره تولید می کنند که هر یک از آن ها مقاومت خاصی دارند.

ورق پلی کربنات ذوزنقه ای

این مدل از ورق ها را به صورت چند جداره تولید می کنند، به همین خاطر کاملا مقاوم بوده و عایق مناسبی برای گرما هستند. این محصول را با نام ورق های پلی کربنات پلی سان نیز معرفی می کنند.

ورق پلی کربنات لانه زنبوری

این نمونه از ورق های چند جداره را معمولا با سه جداره می سازند. از این رو برابر بارش شدید باران و تگرگ بسیار مقاوم بوده و از استحکام ویژه ای برخوردار است.

ورق پلی کربنات RFX

این نمونه از ورق ها به صورت دو و یا چند جداره تولید می کنند تا در تابستان از ورود گرمای حاصل از تابش نور خورشید به فضای داخلی جلوگیری کند. این ورق ها در زمستان ها نیز عملکرد ویژه ای دارند و انرژی بیش تری را به داخل گلخانه ها هدایت می کنند.

ورق پلی کربنات AR

این نمونه از ورق ها در برابر ساییدگی و خراشیده شدن بسیار مقاوم است. بدون آن که از شفافیت این محصول کاسته شود، ورق هایی تولید می شود که در برابر خراش و ساییده شدن بسیار مقاوم است.

ورق پلی کربنات آنتی استاتیک

این ورق های نسبت به بقیه ساختار متفاوت تری دارد. این محصولات را با ترکیبی از فلز و پلاستیک تولید می کنند. این محصولات در برابر جرقه زدن و جذب گرد و غبار بسیار مقاوم هستند و بیش تر در فضا های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد ورق های پلی کربنات دوجداره یا چند جداره

همان طور که گفتیم موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف بسیار زیاد است. این نمونه از ورق های پلی کربنات، با وجود چند لایه بودن بسیار شفاف هستند. از طرفی به دلیل چند جداره بودن، بسیار مقاوم هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند. همین امر سبب می شود تا کار با آن ها بسیار راحت باشد و عملیات برش آن ها کار ساده ای است. از این محصول در موارد مختلفی از ساخت خانه و ساختمان ها استفاده می کنند.

معمولا بسیاری از ساختمان های تجاری و یا محیط های فرودگاهی را با این نوع ورق ها می سازنند. علاوه بر آن، به دلیل ویژگی های منحصر بفردی که دارند، امروزه در ساخت استادیوم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، در ساخت گلخانه و یا حتی آپارتمان های مسکونی نیز از این محصولات استفاده می کنند.

کاربرد ورق پلی کربنات موج دار

برای آشنایی با موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف خوب است که با کاربرد های این نمونه از ورق ها نیز بیش تر آشنا شویم. این محصولات ساختار موجی شکلی دارند و در نمونه های شفاف، مات و رنگی تولید می شوند. امروزه در اکثر ویلا و باغ شهری ها آلاچیق هایی می سازند که در ساخت آن ها از این ورق ها استفاده می شود. این ورق ها در برابر وزش باد و بارش تگرگ و باران بسیار مقاوم هستند. از این رو می توانند برای ساخت آلاچیق ها انتخاب های مناسبی باشند.

از این محصولات معمولا در نورگیر سوله ها، پارکینگ های عمومی و سقف فروشگاه ها استفاده می کنند. همچنین برای ساخت انواع سالن های ورزشی، کارخانجات و انبار ها نیز از این محصولات استفاده می کنند. علت اصلی استفاده از این ورق ها در صنایع مختلف، وزن کم و انعطاف پذیری بالای این محصولات است. این ورق ها مقاومت بالایی در براب ضربه داشته و به عنوان یک عایق حرارتی عالی عمل می کنند. این محصولات را مطابق با استاندارد های ساندویچ پانل ها تولید می کنند و به همین خاطر نیازی به آب بندی در زمان نصب ندارند.

مزیت اصلی کاربرد ورق پلی کربنات چیست؟

ویژگی های این ورق ها سبب شده است تا موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف بسیار زیاد باشد. این ورق ها کاملا نشکن بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند. از دیگر مزیت های این ورق ها آن است که در برابر کشش و خمش مقاومت بسیار زیادی دارند. از طرفی این محصولات عایق حرارتی خوبی هستند و می توانند در کاهش اتلاف انرژی بسیار موثر باشند. این نمونه از ورق ها خاصیت خود خاموش کنندگی بوده و دچار حریق نمی شوند.

یکی از مهم ترین مزیت های این ورق ها آن است که در برابر اشعه نور ماوراء بنفش مقاوم هستند و در برابر نور خورشید دچار تغییر رنگ نمی شوند. میزان شفافیت این ورق ها در طول زمان تغییر نمی کند و طول عمر بالایی دارند. این محصولات مانند شیشه شفاف هستند اما بسیار سبک و کم وزن تر هستند. از طرفی نشکن بوده و بر خلاف شیشه ها، به راحتی نمی شکنند. همه این ویژگی ها سبب شده است تا از این محصولات در موارد مختلفی بتوان استفاده کرد.

کلام آخر

بسیاری از افراد تمایل دارند با موارد استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف آشنا شوند. این نمونه از ورق ها بسیار شفاف هستند و در عین حال نسبت به شیشه وزن بسیار کم تری دارند. علاوه بر آن، این نمونه از ورق ها از مقاومت و انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند و طول عمر زیادی دارند. در زمان خرید این محصولات باید دقت داشته باشید که تنوع بالایی از این محصولات را تولید می کنند که هر یک از آن ها ویژگی های منحصر بفردی دارند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

سوالات متداول برای استفاده از ورق پلی کربنات در صنایع مختلف

  1. قیمت ورق های پلی کربنات به چه مواردی بستگی دارد؟

این ورق ها را با توجه فاکتور های مختلفی مانند میزان شفافیت، رنگ، طول و عرض، ضخامت ورق ها و نوع این محصولات قیمت گذاری می کنند.

  1. ورق های پلی کربنات تخت بیش تر در چه مواردی کاربرد دارند؟

این محصولات بیش تر برای ساخت کلاه های ایمنی، ماسک گاز، چراغ خودرو و … مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. در چه صنایعی بیش تر از ورق های پلی کربنات استفاده می کنند؟

از این ورق ها بیش تر در صنعت ساختمان سازی، کشاورزی، غذایی، دارویی، پزشکی، بهداشتی و … استفاده می کنند.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *