نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس)

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) چگونه است؟ در واقع ورق اکریلیک یا پلکسی گلاس محصولی جدیدی است که می تواند جایگزین شیشه باشد. این محصول شفافیت نود درصدی دارد و در برابر ضربه بسیار مقاوم تر از شیشه است. همچنین در برابر تغییرات آب و هوایی و محیطی از مقاومت خوبی برخوردار است و وزن کمی دارد. از جمله ویژگی های برتر پلکسی گلاس می توان به حمل و نقل و نصب آسان اشاره کرد.

ورق اکریلیک به روش های متفاوتی همچون برش لیزری، کاتر و اره دیسکی برش داده می شود.

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با استفاده از کاتر

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با استفاده از کاتر برای ورق های با ضخامت کمتر از پنج میلی متر است.  بنابراین قبل از برش دهی حتما ضخامت ورق را اندازه گیری کنید. پس از آن ورق بر روی یک سطح صاف قرار دهید. دقت کنید که سطح انتخاب شده زبر نباشد و به ورق شما آسیب نرساند.

سپس با استفاده از ماژیک و خط کش قسمت هایی از ورق اکریلیک را که می خواهید برش دهید مشخص کنید. دقت کنید که ماژیک نوک باریکی داشته باشد و جوهر آن به راحتی با الکل پاک شود. بعد از کشیدن خطوط برش با استفاده از یک عینک ایمنی، کاتر را چندین مرتبه بر روی خطوط برش بکشید.

زمانی که مطمئن شدید عمق برش ها به بیش از دو میلی متر رسیده است، ورق را برگردانید و بر سطح دیگر آن نیز کاتر بکشید تا عمق برش به بیش از دو میلی متر برسد . سپس سطح برش خورده را بر روی یک لبه با سطح صاف قرار دهید و با فشار دست، قسمت برش خورده را جدا کنید.

توجه داشته باشد که ورق های اکریلیک سخت و خشک هستند و ممکن است هنگام برش در اثر بی دقتی آسیب ببینند.

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس)

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با اره برقی دیسکی

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با اره برقی دیسکی بدین صورت است که شما باید صفحه اکریلیک را بر روی یک سطح صاف و بدون برآمدگی های ریز قرار دهید. بعد از مشخص نمودن خطوط برش به وسیله خط کش و ماژیک، از یک فرد کمک بگیرید تا هنگام برش با اره برقی ورق پلکسی گلاس را با سرعت مشخص به طوری که خطوط برش کاملا با دسک اره برقی مماس باشد، حرکت دهد.

دقت کنید که کار با اره برقی دیسکی خطرناک است و ممکن است انگشت شما با تیغه اره برقی برخورد کند و آسیب ببیند. همچنین اگر سرعت حرکت ورق پلکسی گلاس زیاد باشد، ممکن است ورق پلکسی گلاس ذوب شود و اندازه و شکل دلخواه را نداشته باشد. از طرفی اگر سرعت حرکت ورق پلکسی گلاس نسبت به اره برقی کم باشد، امکان دارد که خطوط برش حالت دندانه دار باش و صاف و یکدست نشود.

پس از فردی کمک بگیرید که نسبت به حرکت پلکسی گلاس مسلط باشد و لرزش دست نداشته باشد.

نحوه برش ورق اکریلیک(پلکسی گلاس) با لیزر

نحوه برش ورق اکریلیک(پلکسی گلاس) با لیزر روشی بسیار دقیق است. این برش توسط دستگاه لیزر انجام می گیرد و امکان حکاکی و برش های ریز و دقیق با استفاده از این دستگاه وجود دارد. در نحوه برش با دستگاه لیزر محدودیت ضخامتی وجود ندارد؛ و دستگاه ورق پلکسی گلاس را با هر ضخامتی و پیچیده ترین طرح ها برش می دهد.

این برش های ریز و دقیق و حکاکی ها توسط دستگاه لیزر باعث شده تا از آن در برش ورق اکریلیک برای نمای ساختمان ها، دکوراسیون و تبلیغات استفاده شود. همچنین برش با این دستگاه خطر کمتری دارد و ورق پلکسی گلاس نیز آسیب نمی بیند.

نحوه برش ورق اکریلیک(پلکسی گلاس) با لیزر

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با استفاده از اره مویی

نحوه برش ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) با استفاده از اره مویی برای ورق های با ضخامت بیش از پنج میلی متر است.  برای انجام این نحوه برش لازم است در ابتدا با ماژیک ظریف و خط کش مسیر برش را مشخص کنید. سپس با فیکس کردن ورق پلکسی گلاس، اره مویی را با دقت بر روی خطوط برش حرکت دهید.

همچنین اگر می خواهید بر روی ورق برش های منحنی ایجاد کنید، بهترین گزینه استفاده از اره مویی است. برای داشتن یک برش تمیز و بدون عیب بهتر است اره ای با دندانه های بیشتر انتخاب کنید، تا برش دهی حرفه ای داشته باشید.

لازم به ذکر است که در هنگام کار با اره مویی حتما عینک ایمنی داشته باشید.

سوالات متداول

  1. ورق اکریلیک چیست و به چه روش هایی برش داده می شود؟
    ورق اکریلیک یا پلکسی گلاس یک محصول جدید است که از آن در دکوراسیون، تبلیغات و نما استفاده می کنند زیرا بسیار مقاوم است و می تواند جایگزین شیشه باشد. همچنین با استفاده از کاتر، اره برقی، اره مویی، اره آهن بر و لیزر برش داده می شود.
  2. برش ورق اکریلیک با لیزر برای چه نوع روش هایی مناسب است؟
    برش ورق اکریلیک با لیزر برای برش های دقیق و ظریف مناسب است و نسبت به روش های دیگر خطر کمتری دارد.
  3. در برش اکریلیک با انواع دستگاه ها چه اقدامات ایمنی باید رعایت کرد؟
    هنگام برش ورق اکریلیک با انواع دستگاه ها به خصوص اره های برقی حتما از عینک ایمنی استفاده کنید و مواظب باشید انگشتان دست شما آسیب نبیند.

سخن پایانی

برش ورق اکریلیک با استفاده از اره آهن بر نیز انجام می شود اما دقت کنید که این وسیله فقط برای برش های صاف و مستقیم است و هنگام انجام آن حتما عینک و دست کش ایمنی داشته باشید.

همچنین اگر لبه های برش داده ورق اکریلیک شما دندانه دار بود و به عبارتی صاف و یکدست نبود می توانید با یک سمباده سطح لبه های پلکسی گلاس را صاف کنید. اگر می خواهید پلکسی گلاس شما کاملا صاف و تمیز باشد می توانید پس از سمباده از یک فرز مینیاتوری نیز استفاده کنید. و در نهایت با یک پولیش به لبه هابی پلکسی گلاس ظاهری درخشان و شفاف بدهید تا جلوه کارتان بهتر باشد.

در بین روش های برش دهی پلکسی گلاس، برش با لیزر بهتر است و از دقت فوق العاده بالایی برخوردار است.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =