مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف

مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف چیست؟

امروزه از کارتن پلاست به عنوان پوشش دیوار در مرغداری، گاوداری، گلخانه و سردخانه ‌ها استفاده می‌ شود. همچنین کاربرد آن به عنوان سقف کاذب ساخته شده از مواد پلیمری، در صنعت ساختمان سازی بسیار رواج دارد.
در واقع مزیت های بی شمار این نوع سازه همچون نصب آسان، روشنایی بخشی به محیط، قیمت و کیفیت مناسب آن، تنوع طرح و رنگ، مقاومت در برابر تغییرات دمایی و شرایط اب و هوایی و برخورداری از قابلیت های مختلفی همچون ضدآب، ضد باکتری و ضد اشتعال بودن سبب شده تا صنایع مختلف به استفاده از آن رو بیاورند. در ادامه مطلب جهت آشنایی بیشتر شما با مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف، به معرفی برخی مزیت های کاربرد کارتن پلاست در صنایع گوناگون می پردازیم.

نورگیر پلی کربنات چیست؟ + مزایای استفاده از آن

 

مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف

کاربردهای مختلف کارتن پلاست

از کارتن پلاست در صنایع متفاوتی همچون موارد زیر استفاده می‌ شود:
• ساختمان‌سازی (مسکونی، اداری، صنعتی و تجاری)
• مرغداری
• دامداری
• کشاورزی (گلخانه‌ها)

کاربرد کارتن پلاست در واقع در صنعت عایق‌ سازی بسیار رواج دارد.

مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف

• تولید در ابعاد دلخواه مشتری
کارتن پلاست را می ‌توان به آسانی طبق اندازه و سایز دلخواه مشتری تهیه و تولید نمود. نصب این نوع سقف زمان بسیار کمی می‌گیرد و خرید آن به نسبت سقف‌ های سنتی مانند سیمان، چوب یا آجر بسیار مقرون به صرفه می ‌باشد.
• عدم کاربرد مواد سمی در ساخت این نوع سقف
کارتن پلاست، برای سلامت انسان و دام بی‌ضرر است. علت این امر آن است که در تهیه و ساخت کارتن پلاست از هیچ ‌گونه ماده سمی استفاده نشده، لذا این سقف بو نمی ‌دهد و بسیار زیبا، شکیل و بهداشتی است.
• ضداشتعال
به دلیل آن‌که در ساخت کارتن پلاست از موادی همچون نانو پلمیر استفاده می‌کنند، این نوع سقف ضداشتعال بوده و در برابر اتش بسیار مقاوم است. به عنوان باید گفت کارتن پلاست نسوز هستند، یعنی حتی چنانچه در محلی که نصب می‌گردد آتش سوزی رخ دهد، کارتن پلاست آتش نخواهد گرفت و فقط احتمال ذوب‌شدن آن وجود خواهد داشت و حتی از گسترش شعله آتش به سایر قسمت‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.
• سهولت شستشو با هر نوع ماده شوینده
شستن کارتن پلاست بسیار سهل و آسان است. کارتن پلاست را می‌توان با هر نوع ماده شوینده‌ای به خوبی شست و آن را تمیز کرد. به علت آن‌که راحت می‌توان آن را ضدعفونی نمود و با آب ژاول نیز قابلیت شستشو دارد، در مرغداری‌ها به ویژه که سلامت دام و تمیز نگه داشتن محیط حایز اهمیت است، از کارتن پلاست استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف
• یک عایق صوتی مستحکم
به علت آنکه در بین ورق کارتن پلاست هوا وجود دارد، این کارتن‌ها همچون یک عایق خوب صوتی و مقاوم در برابر گرما، الکتریسیته و سرما عمل می‌کنند. همین امر سبب شده تا از آنها به ویژه در سوله‌های صنعتی که عمدتا محیط‌های پر سرو صدایی هستند به خوبی بهره‌برداری شود.
• ضدمیکروب، ضد قارچ
کاربرد مواد نانو در ساخت این نوع کارتن‌ها سبب شده تا آنها ضد قارچ، ویروس و میکروب باشند. همچنین از دوام بسیار خوبی در برابر تغییرات دمایی برخوردار بوده، به خوبی در مناطق مختلف آب و هوایی مانند شرایط آب و هوایی گرم یا سرد بتوان از آن‌ها استفاده نمود.
به علت اینکه بر روی ورق کارتن پلاست میکروب و قارچ رشد نمی‌کند، از این قابلیت می‌توان به خوبی در صنایع مرغداری و گاوداری بهره برد. چرا که در این دو صنعت سلامت دام همواره حایز اهمیت است. همچنین در کلیه سوله‌هایی که به تولید انواع مواد غذایی اقدام می‌کنند، توجه به این قابلیت سبب شده تا از کارتن پلاست به عنوان نوعی سقف مناسب استفاده و بهره‌برداری گردد.
• سبک و قابل انعطاف
کارتن پلاست بسیار انعطاف‌پذیر و نیز سبک وزن است. در عین حال می‌تواند فشار بالا را تحمل نموده و از به هدر رفتن انرژی تا میزان زیادی جلوگیری کند. همین قابلیت کارتن پلاست سبب شده تا از آن به عنوان عایقی مناسب در انواع صنایع بهره‌برداری گردد.
• دارای کیفیت و قیمت مناسب
از کارتن پلاست برای پوشش‌دادن دیوارهای داخلی مرغداری، گاوداری، گلخانه و سردخانه استفاده می‌کنند. همچنین کاربرد دیگر ان به عنوان سقف‌های جایگزین سقف‌های سنتی است. به علت کارامدی، کیفیت و قیمت مناسب این سقف استفاده از آن‌ها در صنایع مختلف رو به رشد است.
• قابلیت انعکاس نور
این نوع ماده می‌تواند به راحتی نور را از خود عبور داده در نتیجه به نورانی بودن و روشن محیطی که در آن نصب و اجرا می‌شود، کمک شایان توجهی می‌کند.
• حمل و نقل آسان
از آنجا که این کارتن قابلیت رول‌شدن دارد، به راحتی می‌توان آنها را حمل و نقل نمود.
• دارای تاییدیه سازمان‌های مرتبط
کارتن پلاست دارای تاییدیه سازمان‌های بهداشتی و نیز بهینه‌سازی مصرف سوخت است.
• عمر طولانی
استحکام و دوام این کارتن سبب شده تا سالیان متمادی بتوان آن‌ها استفاده کرد.
• قابلیت استفاده مکرر
از این کارتن به طور مکرر می‌توان استفاده نمود و به وسیله کاتر به راحتی آن‌ها را به اشکال دلخواه برش زد.

نکات مهم در زمان استفاده کارتن پلاست

بهتر است از این سازه در سوله‌هایی که دیوارکشی نشده، استفاده نکرد. همچنین در زمان حمل این سازه حتما آنها را به شکل عمودی روی هم قرار دهید. نصب این سازه در هوای بسیار سرد نیز توصیه نمی‌شود. حداقل دمای مناسب برای این سازه باید 15 درجه بالای صفر باشد تا به خوبی به نیازهای مشتری پاسخ دهد. بهتر است از این سازه در برابر نور خورشید نگهداری ننمایید و آنها را جلوی نور رها نکنید.

نکات مهم در زمان استفاده کارتن پلاست

سوالات متداول د رارتباط با مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنایع مختلف

  1. آیا کارتن پلاست در برابر نفوذ آب هم مقاوم است؟
    بله ضدآب است.
  2. آیا کارتن پلاست به بتن می‌ چسبد؟
    خیر به علت آنکه رطوبت بتن را نمی ‌تواند جذب کند، سبب مستحکم شدن بتن شده، اما به آن نمی‌چسبد.
  3. در کجا می‌توان از این نوع سقف کاذب استفاده کرد؟
    در اغلب صنایع، همچنین جهت اجرای سقف کاذب استخر و پارکینگ نیز بسیار پر کاربرد است.

نتیجه گیری

در صنایع مختلف از کارتن پلاست برای قالب‌بندی، عایق‌سازی، شناژبندی، ایجاد حصار ساختمانی و نیز پارتیشن‌بندی استفاده می‌کنند.
امروز کاربرد کارتن پلاست در صنایع مختلف به علت دارای بودن ویژگی‌های منحصر به فرد و خوب و قیمت مناسب سبب شده تا استفاده از آن به عنوان یک سقف کاذب و یا پوشاننده دیوار در انواع پروژه‌های ساختمانی ایمنی بالا و کاهش هزینه را برای افراد به همراه داشته باشد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =