تفاوت طلق و پلکسی گلاس

تفاوت طلق و پلکسی گلاس از نظر مشخصات ظاهری


احتمال تا به حال با نام های طلق شیشه ای و پلکسی گلاس آشنا شده اید. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تفاوت طلق و پلکسی گلاس در چیست؟ این دو نوع ورق از نظر مشخصات ظاهری با هم متفاوت بوده و از این رو در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه این ورق ها بسیار پر کاربرد شده اند و در صنایع مختلفی مانند صنعت ساختمان و یا ساخت تابلو ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت طلق و پلکسی گلاس

برای آن که با تفاوت طلق و پلکسی گلاس بیش تر آشنا شوید، باید بدانید که این دو ورق از نظر ساختاری با هم متفاوت هستند و همین امر سبب شده است تا از نظر ظاهری نیز با هم فرق داشته باشند. برای بررسی تفاوت های میان این دو نوع ورق بهتر است که ابتدا هر یک آن ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

  • طلق شیشه ای

این نوع طلق ها در حقیقت ورق های شیشه ای هستند ساخت ایران بوده و در دو نمونه شفاف و رنگی تولید می شوند. این طلق ها یک روکش مشمایی داشته که از خراشیدگی و ایجاد خط و خش روی سطح ورق جلوگیری می کند. این محصولات کاملا ترد و شکننده هستند و در شرایطی که بیش از اندازه خم شوند، به چند تکه تبدیل می گردند.

  • پلکسی گلاس

این محصولات در حقیقت همان ورق های اکریلیک هستند که دارای روکش کاغذی می باشند. این روکش ها سبب می شوند تا از خراشیدگی و خط و خش روی سطح جلوگیری شده و به افزایش طول عمر آن ها کمک می کنند که این موضوع یکی از تفاوت طلق و پلکسی گلاس است. این محصول در حقیقت یک ورق پلاستیکی فشرده و خشک است که در عین حال کاملا انعطاف پذیر می باشد. از این رو اگر بیش از حد فشرده شوند، به راحتی نمی شکنند و تکه های آن نیز به اطراف پرتاب نمی گردند.

بیشتر بخوانید: ورق کروگیت پلی کربنات، یک نوع پلاستیک سخت و مقاوم در برابر ضربه و شوک می باشد.

تفاوت های طلق و پلکسی گلاس
متفاوت بودن طلق و پلکسی گلاس از نظر ظاهری و مشخصات

بررسی تفاوت های میان طلق و پلکسی گلاس

حال که با ویژگی های کلی هر یک از این دو ورق آشنا شدیم، خوب است که به بررسی تفاوت طلق و پلکسی گلاس بپردازیم. چند نمونه از مهم ترین تفاوت های میان این دو نوع ورق عبارتند از:

  • استحکام و مقاومت فشاری و ضربه ای

نمونه های طلق این نوع ورق تحمل وزن کم تری نسبت به نوع پلکسی گلاس دارند. از این رو بیش تر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به تحمل فشار اضافی نداشته باشد. برای طبقات زیرین ویترین مغازه ها این نمونه ها مناسب نبوده و از انواع پلکسی گلاس استفاده می شود.

همان طور که پیش تر نیز درباره تفاوت طلق و پلکسی گلاس گفتیم، نمونه های طلقی این ورق ها ترد و شکننده هستند در حالی که پلکسی گلاس ها انعطاف پذیر تر بوده و به راحتی نمی شکنند. این دو نوع ورق در برابر ضربه مقاومت بالایی نداشته و این موضوع را می توان به عنوان یک عیب بزرگ برای آن ها در نظر گرفت.

  • مقاومت در برابر شرایط جوی

این دو نوع ورق با گذشت زمان زرد شده و مات می شوند. در حالت کلی نمونه های پلکسی گلاس در برابر شرایط مختلف جوی پایدار تر بوده و دیر تر خراب می شود. بنابراین می توان گفت که هر دو این محصولات دچار رنگ پریدگی شده و تاب بر می دارند اما تفاوت طلق و پلکسی گلاس در مدت زمان بروز این مشکلات می باشد.

  • تفاوت در نوع برشکاری

هر کدام از این ورق ها برای استفاده به برشکاری احتیاج دارند که این کار به روش های مختلفی انجام می گیرد. برای انجام این کار از روش های مختلفی مانند برش لیزری، برش رومیزی و یا کاتر طلق بر استفاده می کنند.در بررسی تفاوت طلق و پلکسی گلاس، می توان گفت که پلکسی گلاس ها نسبت به نوع دیگر این ورق ها در برابر برشکاری مقاوم تر بوده و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. از این رو لبه های صاف تری به دست آورده و با کیفیت تر بریده می شوند.

  • مقاومت در برابر خراشیدگی

در حالت کلی هر دو نوع از این ورق ها دارای لایه محافظ هستند که به استحکام و جلوگیری از خراشیدگی آن ها کمک می کند. نمونه های پلکسی گلاس نسبت به دیگر نوع این ورق ها در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم هستند. از این رو احتمال بروز خط و خش بر روی این نوع ورق ها بسیار کم تر می باشد.

بیشتر بخوانید:‌ طرز تمیز کردن ورق پلکسی به چه صورت است؟

بررسی تفاوت های میان طلق و پلکسی گلاس
مقاوم بودن پلکسی گلاس نسبت به دیگر نوع ورق ها در برابر خراشیدگی

کلام آخر

برای شناخت تفاوت طلق و پلکسی گلاس باید بدانید که این دو نوع ورق دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند. نمونه های پلکسی گلاس این نوع ورق ها انعطاف پذیر تر بوده و از مقاومت فشاری بیش تری برخوردار است. این نمونه ها در برابر خراشیدگی و شرایط جوی نیز مقاوم تر بوده و در برشکاری ها عملکرد مناسب تری از خود نشان می دهد. البته نمونه های طلق این ورق ها نیز بسیار مناسب و کاربردی هستند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

سوالات متداول برای تفاوت طلق و پلکسی گلاس

  1. وزن مخصوص طلق با پلکسی گلاس چه تفاوتی دارد؟

وزن مخصوص نمونه های طلقی ۹۶/۰ تا ۰۵/۱ گرم بر سانتی متر مکعب است و این فاکتور برای پلکسی گلاس ها ۱۸/۱ گرم بر سانتی متر مکعب است.

  1. آیا نحوه تمیز کردن پلکسی گلاس و طلق شیشه ای با هم تفاوت دارد؟

خیر، برای تمیز کردن هر دو نمونه از این ورق ها باید ابتدا گرد و غبار را با استفاده از گردگیر از سطح ورق جدا کرده و بعد با شیشه پاک کن سطح را به طور کامل تمیز کرد.

  1. قیمت طلق با پلکسی گلاس ها متفاوت است؟

بله، ورق های طلقی نسبت به نمونه دیگر ارزان قیمت تر بوده و در مبالغ پایین تری به فروش می رسند. البته قیمت این محصولات به میزان کیفیت و اصالت آن ها بستگی دارد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =