ادوات برش و سوراخ کاری

 

 اره: ورق‌های پلی‌کربنات را با اره‌های دستی، اره‌های مدور، اره‌های نواری و یا سایر اره‌ها می‌‌توان برید. اما باید از اره‌های ظریف با فاصله‌ی دندانه‌ی کم (۴ - ۵ دندانه در هر سانتی متر) در دور بالا استفاده شود. در اره‌های مدور باید دقت شود جهت دندانه‌ها هم راستا با جهت دوران باشند.
مته: مته‌های استانداردی که برای فلزات بکار می‌روند‌، کاملا برای سوراخ کردن صفحات پلی‌کربنات مناسب هستند فقط از تیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید‌.

ادوات آب بندی

 

واشرها و نوارهای لاستیکی: این واشرها الزاما باید از جنس  EPDM و یا پلی‌یورتان باشند. باید دقت شود لاستیک‌هایی از جنس PVC در کنار پلی‌کربنات استفاده نشود.
نوارهای آب‌بندی: نوار آب‌بندی می‌تواند از جنس آلومینیوم، اسپان باند (منسوج نبافته) و EPDM باشد و در هنگام نصب با توجه به کاربرد آن در دو نوع نفوذناپذیر و نفوذپذیر( سوراخ دار) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 
 

فوم آب‌بندی (فوم لاستیکی)

فــوم آب‌بندی از جنس  EVA ,XLPE    برای محصــولات پلی‌کربنات استفاده می‌شود. باید دقت شود که فوم های Pvc یا فوم های پر شده با مواد Pvcدر کنار محصولات پلی‌کربنات استفاده نشود.

 

پروفیل ها و فلاشینگ

بهترین روش برای اتصال ورق‌های پلی‌کربنات استفاده از پروفیل‌هایی از جنس آلومینیوم و یا از جنس پلی‌کربنات است. استفاده از نوارهای لاستیکی در هنگام استفاده از پروفیل‌های آلومینیومی جهت آب‌بندی و همچنین جلوگیری از آسیب رسیدن به ورق‌ها لازم و ضروری است. انواع مختلف پروفیل‌ها با توجه به کاربردهای آن در ذیل توضیح داده شده است .

پروفیل آلومینیومی H

 

این نوع پروفیل جهت اتصال لبه به لبه‌ی ورق‌ها کاربرد دارد و به دو نوع  پروفیل H یک تکه و پروفیل H دو تکه تقسیم می‌شوند. 

 

پروفیل H یک تکه

ارتفاع این نوع پروفیل با توجه به ضخامت ورق باید انتخاب شود.

پروفیل H دوتکه

این نوع پروفیل دارای استحکام بیشتری نسبت به پروفیل یک تکه است و از لحاظ آب‌بندی نیز دارای شرایط بهتری می‌باشد.

پروفیل F

برای اتصال لبه انتهایی ورق‌ها استفاده می‌شوند.

پروفیل U

 جهت بستن قسمت انتهایی ورق استفاده می‌شود.

پروفیل گرده ماهی

نواری آلومینیومی است که جهت استحکام اتصال در ورق‌های موجدار و یا پخش فشار زیر پیچ در ورق‌های موجدار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلاشینگ

در هنگام همپوشانی ورق‌های موجدار با ورق‌های گالوانیزه و یا ساندویچ پانل‌ها لازم است محل همپوشانی توسط ورق فلزی(با همان گام) محکم شود. لازم به ذکر است استفاده از نوار لاستیکی میان فلاشینگ ضروری است.

لایه آنتی UV

بر روی تمام ورق‌های پلی‌کربنات لایه آنتی UV پوشش داده شده است. این لایه محصولات پلی‌کربنات را در برابر نور آفتاب و اشعه ی ماوراء بنفش محافظت می‌نماید. توجه داشته باشید همواره باید سمت دارای لایه آنتیUV  رو به آفتاب قرار بگیرد. روکش‌های محافظ ورق: پشت و روی ورق‌های پلی‌کربنات توسط روکش‌های محافظ پلی‌اتیلن پوشش داده شده است. سمت دارای لایه آنتیUV ورق با روکش آرم دار مشخص شده است. توجه شود حداقل بخشی از روکش آرم دار هر ورق بعد ازنصب و تا قبل از بازدید کارشناس باید بر روی ورق باقی بماند، اما دقت شود این مدت زمان نباید زیاد باشد زیرا نور آفتاب باعث چسبندگی این روکش به ورق می‌شود.

خم سرد

انحنا دادن به ورق‌های پلی‌کربنات بدون حرارت دادن به آن را خم سرد می‌گویند. البته در هنگام عملیات خم سرد باید به شعاع خمش توجه داشت.

حداقل شعاع خمش

شعاع خمش برابر با شعاع دایره‌ی مماس بر منحنی است. حداقل شعاع خمش برابر با کمترین شعاعی است که ورق می‌تواند ساختار خود را در آن شرایط حفظ کند. هرچه شعاع خمش کمتر باشد بدان معنا است که ورق را بیشتر می‌توان خم کرد.

 
 

همپوشانی طولی و عرضی

 

قرار گرفتن دو ورق روی هم به گونه ای که طول آن‌ها در امتداد هم قرار بگیرد را هم پوشانی طولی میگویند.
روی هم قرار گرفتن گام‌های ورق موجدار را همپوشانی عرضی گویند.

 

ضریب انبساط خطی (حرارتی)

ضریب انبساط خطی (حرارتی)

ضریب انبساط حرارتی برابر است با نسبت تغییر طول ورق به طول اولیه‌ی آن به ازای یک درجه تغییر دما. ضریب انبساط حرارتی برای پلی‌کربنات 068/0 می باشد. شایان ذکر است به علت تغییرات دمایی محیط در نظر گرفتن فضا جهت انبساط ورق‌ها امری ضروری است.

تیرک افقی (پرلین)

تیرهایی افقی که در سقف سازه‌ها قرار دارند و بر روی تیرهای اصلی (تراست) قرار می‌گیرند. تیر ریزی: زیرسازی مناسب باید بصورت قوطی فلزی 4×8 یا4×4 یا سپری (Tشکل) ویا Z ویا IPE باشد. همچنین می توان از چوب‌های چهارتراش با عرض حداکثر6 سانتی‌متر و ارتفاع حداکثر 8 سانتی‌متر استفاده کرد.

بار بر متر مربع

بار برمتر مربع برابر است با نیرو ( بار ) وارد شده بر یک متر مربع. توجه داشته باشید این بار (حاصل از باران و برف) بصــورت پخش شده بر روی ورق  محاسبه می‌گردد. بطور مثال: اگر چگالی برف را 100 کیلوگرم بر متر مکعب در نظر بگیریم 5/0 متر برف بر روی سقف باری برابر 50 کیلوگرم بر متر مربع وارد می‌کند. اما فردی با وزن 60 کیلوگرم تقریبا باری بیش از 500 کیلوگرم بر متر مربع بر ورق وارد می‌کند. لذا باید از راه رفتن بر روی ورق‌ها در سقف خودداری شود.  پاک کننده‌ی خنثی: به پاک کننده‌هایی اطلاق می شود که میزان غلظت اسیدی و قلیایی بودن آن‌ها پایین می باشد و هیچ واکنش شیمیایی بر روی سطح ورق‌ها ایجاد نمی‌‌کنند.

ورق پلی کربنات

ورق کریستال

ورق اکریلیک

ورق ABS

مسترپچ و کامپاند

ادوات نصب